Kategoriler
AliExpress E-Ticaret Komisyon Oranları

Türkiye’den satış yaparken AliExpress komisyon oranları

AliExpress Türkiye satıcılarını kabul etmesi haberi bütün Türk satıcılarda sevinçle karşılandı. Bütün dünyaya satış yapabiliyor olmak çok büyük bir avantaj. Ama bir taraftan da AliExpress Türkiye’de bilinen hiç bir pazaryerine benzemiyor. Farklı işleyiş şekli ve mantığı var. Ticaret yapmanın ilk kurallarından biri gelir ve gider dengesini kurmak olduğundan satıcıların aklına ilk gelen sorulardan biri tabi ki AliExpress komisyon oranları nedir?

Komisyon oranları Türkiye’deki pazaryerlerine göre çok daha düşük

Türkiye’de e-ticaretin gelişmesiyle birlikte pazaryerleri komisyon oranlarını sürekli arttırıyorlar. Haliyle komisyon oranları hayli artmış durumda. Türkiye’de ortalama olarak %15-20 civarında olan komisyon oranları kimi kategori ve pazaryerlerinde %35’lere kadar çıkabiliyor. Rekabetin üst düzey olduğu e-ticarette bu oranlar pazaryerinin satıcıdan daha fazla kazanmasına sebep oluyor.

Oysa komisyon oranlarına bakınca AliExpress‘de durum çok daha farklı. Türkiye’deki pazaryerlerinde hayal bile edilemeyecek kadar düşük komisyon oranları görebiliyoruz. Komisyon oranları çoğunlukla %8 civarında.

Mağaza açılış ve kayıt ücretleri yok

AliExpress‘e kayıt olmak tamamen ücretsiz. Üstelik Türkiye’deki pazaryerlerine kayıt olmaktan belki daha kolay. Ek prosedürleri yok. Türk satıcılar için birçok kolaylık sağlanmış. AliExpress’e kayıt olmak ile ilgili yazacağımız yazı ile sizde nasıl kayıt olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sabit ücret yok

AliExpress’e ile ilgili bir abonelik veya başka bir sabit ücret ödemezsiniz. Sadece aşağıda belirtilen komisyon oranlarını yaptığınız satış üzerinden sizden kesilir. Satış yapmadığınızda herhangi bir ödeme yapmazsınız.

Aliexpress komisyon oranları

Düğün ve Etkinlikler

%5

Güvenlik ve Koruma

%5

Telefon ve Telekomünikasyon

%8

Giyim Aksesuarları

%8

Ev Aletleri

%5

Mobilya

%5

Cep Telefonu Aksesuarları

%5-%8

Cep Telefonu Aksesuarları

%8

Bilgisayar ve Ofis

%5-%8

Anne ve Çocuk

%8

Elektronik Bileşenler ve Sarf Malzemeleri

%8

Spor ve Eğlence

%8

İç Çamaşırı

%5-%8

Ev ve Bahçe

%5

Oyunlar

%5

Ofis ve Okul Malzemeleri

%8

Moda Aksesuarları

%8

Özel Kategori ( Gıda)

%8

Kol Saati

%8

Bu sayfadaki bütün bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Kesin veriler için AliExpress ile temasa geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir