Kategoriler
E-Ticaret

Corona salgını sebebi ile uygulanan karantinada kargolar kapanacak mı?

Corona salgını sonrası günden güne sayılar arttıkça tedbirler de artıyor. Salgının hızının azalması için vatandaşların evde kalması sürekli olarak dile getiriliyor. Ama şu an için sokağa çıkma yasağı getirilmiş değil. Uygulanacak sokağa çıkma yasağında veya karantinada kargolar kapanacak mı, yoksa çalışacak mı? En çok merak edilen durumlardan biri.

Coronadan sonraki en önemli mesela ekonomi

Yöneticiler haklı olarak ekonomi ile halk sağlığı arasında denge kurmaya çalışıyorlar. Salgın için gerekli tedbirleri alırken bir yandan da ekonominin devam etmesini sağlamaya çalışıyorlar. Salgın birçok sektörü ciddi manada sekteye uğratırken e-ticaret sektörünü de arttırdı. Evde kalan kimseler dışarıya çıkmamak için ihtiyaçlarını internetten karşılamaya başladılar. Ayrıca evde geçirilen vakti değerlendirmek için de yeni birşeyler satın alma ihtiyacı hissettiler. Ekonomiyi önemli şekilde ayakta tutan en önemli sektörlerden biri e-ticaret. Bu sebeple e-ticaret sektörünün engellenmeyeceği öngörülüyor.

Büyük şehirlere giriş çıkış yasağı getirildi. Peki kargolar kapanacak mı?

Şehir giriş çıkış tedbirleri

İçişleri bakanlığı tarafından yayınlanan duyuru ile şehir girişi çıkışlarına ve 20 yaş altındaki vatandaşların sokağa çıkmasına sınırlandırma getirildi. Peki sınırlama sebebi ile kargolar kapanacak mı? Duyuru içerisinde bununla ilgili maddeler bulmak mümkün. Şehir girişlerine ve çıkışlarına getirilen sınırlandırmada aşağıdaki ifade de yer almaktadır.

b-) Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı  yapanların giriş-çıkış yasağı getirilen illerimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu  şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları belirtilen illerde zorunlu dinlenme  molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.

https://www.icisleri.gov.tr/sehir-giriscikis-tebirleri-ve-yas-sinirlamasi

E-ticaretin devam etmesi için önemli bir kalem olan kargo firmalarını faaliyetleri durdurulmadan devam edecektir. Kargo firmaları da gerekli tedbirlerini alarak çalışmalara devam etmektedir. İlerleyen zamanlarda, tedbirler daha da sıkı uygulanmaya başladığında durumun ne olacağı herkes tarafından merak ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir